Feliks Dzierżyński

Feliks Dzierżyński

Urodzony 11 września 1877 roku w polskiej rodzinie szlacheckiej Feliks Dzierżyński stał się jednym z ojców bolszewickiego terroru. Zaangażowany w działalność rewolucyjną po przejęciu rządów w Rosji przez komunistów zorganizował tajną policję polityczną CzeKa, która rozpoczęła krwawe prześladowania przeciwników nowych rządów.

Dzierżyński był z pochodzenia Polakiem i właśnie dlatego zależało mu na tym, by wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej na polskie terytorium to jemu przypadło kierownictwo nad proradzieckim „polskim” rządem ludowym. Wbrew jego oczekiwaniom Lenin na przewodniczącego Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski wyznaczył Juliana Marchlewskiego, jednak w praktyce to Feliks Dzierżyński kierował radziecką administracją na terenach zajętych przez bolszewików.

Wraz z klęską Armii Czerwonej w Bitwie Warszawskiej zakończyły się również rządy Feliksa Dzierżyńskiego. Przez następnych kilka lat pozostawał ważną postacią radzieckiej polityki, 20 lipca 1926 roku zmarł w wyniku ataku serca.

Przewiń do góry